Maths / Comparing Quantities / Profit and Loss in Rupees

QUESTION
 

If cost price is Rs.230 and selling price is Rs.195, then the Loss is ___________

OPTIONS
A. 

Rs.25

B. 

Rs.35

C. 

Rs.45

D. 

Rs.120

Right Option : B

EXPLANATION
Explain TypeExplanation Content
Text

If cost price is Rs.230 and selling price is Rs.195, then the Loss is Rs 35.

Related Videos

































View Contents
(Concept based Learning and Testing for [6th - 10th], NTSE, Bank & Govt. Exams)
Self Learning
Testimonials
No Preview
PARENT FEEDBACK c/o Eshan Arora C/o ABHYAS Academy
 8th
Wonderful experience with Abhyas. Getting all information about kids on time and in detail
Back
Courses We Offer
(Concept based Learning and Testing for [6th - 10th], NTSE, Bank & Govt. Exams)