Maths / Comparing Quantities / Finding Cost Price

QUESTION
 

A boy buys 9 apples for Rs. 9.60 and sells them at 11 for Rs.12. Find his percentage gain or loss.

EXPLANATION
Explain TypeExplanation Content
Text

2frac {3}{11}  % gain

Related Videos

































View Contents
(Concept based Learning and Testing for [6th - 10th], NTSE, Bank & Govt. Exams)
Self Learning
Testimonials
No Preview
STUDENT FEEDBACK - Ayan ghosh C/o ABHYAS Academy
 8th
My experience was very good with Abhyas academy. I am studying here from 6th class and I am satisfied by its results in my life. I improved a lot here ahead of school syllabus.
Back
Courses We Offer
(Concept based Learning and Testing for [6th - 10th], NTSE, Bank & Govt. Exams)