Maths / Fractions and Decimals / Statement Sums Involving Decimals

QUESTION
 

The cost of 15 pens is Rs. 148.50. Then the cost of one pen is:

OPTIONS
A. 

Rs. 9.9

B. 

Rs.9.5

C. 

Rs.9.0

D. 

None of this

Right Option : A

EXPLANATION
Explain TypeExplanation Content
Text

The cost of 15 pens is Rs. 148.50.

The cost of one pen is = 148.5/ 15 = 9.90 Rs

View Contents
(Concept based Learning and Testing for [6th - 10th], NTSE, Bank & Govt. Exams)
Self Learning
Testimonials
No Preview
STUDENT FEEDBACK - Barkha Arora C/o ABHYAS Academy
 10th
Abhyas academy is great place to learn. I have learnt a lot here they have finished my fear of not answering.It has created a habit of self studying in me.The teachers here are very supportive and helpful. Earlier my maths and science was good but now it has been much better than before.
Back
Courses We Offer
(Concept based Learning and Testing for [6th - 10th], NTSE, Bank & Govt. Exams)